Etiket Kullanımları

Yaşam alanlarının temel ihtiyaçlarının bulunduğu birçok alanda termal etiketler kullanılmaktadır. Bu etiketler ise kullanım amaçları, kullanım yerleri ve mevcut barkod yazıcılarına göre farklı ihtiyaçlar doğurması nedeni ile iki ayrı başlığa ayrılmış bulunmaktadır. Eko termal etiketler ribon kullanılmadan ısı yöntemi ile baskı alması nedeni ile büyük bir avantaj sağlaması ve maliyeti sıfıra yaklaştırması sebebi ile gün geçtikçe daha geniş alanlarda yayılma göstermektedir.

Üzerinde herhangi bir koruyucu tabaka bulunmaması sebebi ile ısı, nem, ışık gibi etkenlere karşı dayanıklılığı düşüktür. Raf ömrü ortalama olarak 3 ile 6 ay arasında değişmesi sebebi ile genelde hastane malzemeleri, kuru gıda, otomasyon gibi hızlı tüketim alanları içerisinde kullanılması uygun olmaktadır. Termal etiket çeşitlerinden bir diğeri de termal özelliğe sahip olmasından kaynaklı olarak ismini aldığı lamine termal etiket olmaktadır. Bu etiket çeşidi ise baskı esnasında ribona ihtiyaç duymadan direkt baskı alabilecek bir imkâna sahip olmasının yanında buna uygun bir barkod yazıcısının bulunması gerekmektedir.

Ağırlık ve model olarak eko termal etiketten görünürde çok bir farkı olmamasına rağmen lamine termal etiketler koruyucu bir tabakaya sahip olmanın verdiği avantaj ile birlikte ısı, ışık ve nemden çok daha az etkilenmektedir. Ortalama olarak 6 ile 9 ay arasına kadar kullanımı uygun görülmekte olan etiketler süre sonlarına doğru kararma ve sararmaya yol açmaktadır. Kaliteli kullanım süresinin daha uzun olmasından kaynaklı olarak lamine termal etiketler eko termal etiketlere göre biraz daha pahalı bir fiyat listesine sahip olmaktadır.