Hızlı Tüketimde Etiketler

Nüfusun yoğunlaşması ile birlikte çeşitlenmeye başlayan sektörler içerisinde işlemlerin güvenliğini sağlayabilmek amacı ile bir takım ihtiyaçlar meydana gelmiştir. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda ürüne ait bir takım bilgilerin kayda alındığı ve fiyat bilgilerinin yazıcının ışınları ve şifre çözme yeteneği sonucunda ekrana aktarılmasını sağlamakta olan etiketler, güvenli ve pratik işlemlerin yanında işlemlere hız kazandırılması bakımından gün geçtikçe daha geniş çerçevelerde kullanılmaya başlamış bulunmaktadır. Kullanılan malzemelere göre kağıt, plastik ve kumaş olarak çeşitlenmekte olan etiketler arasında kağıt etiket türü termal etiketler en çok kullanılan olması ile birlikte kullanım alanlarına göre iki ayrı kategoriye ayrılarak incelenmektedir. 

Uzun dönemli etiket kullanımları

Üzerindeki koruma tabakası ile dışarıdan gelebilecek olan ve ürünü kötü etkileyebilecek ısı, ışık, nem ve alkol gibi etkilere karşı dayanıklılığı olan lamine termal etiket çeşidi bu özelliğinden kaynaklı olarak ortalama 6 ay ile kullanımına dikkat edilmesi koşuluyla 12 ay arasında bir ömre sahip olmaktadır. İsminden de anlaşıldığı gibi termal özellikleri ile baskı yapılmasına ortamı vardır ve bunun için en önemli nokta yazıcının bununla uyum olmasıdır. Kararmalara ve sararmalara karşı daha dayanıklı olması sebebi ile ayrıca maddi açıdan biraz daha pahalıdır. 

Hızlı etiket anlayışı

Eko termal herhangi bir korunağa sahip olmaması nedeni ile ömrü 3 aydan 6 aya kadar değişebilen, ömrü lamine termal etikete göre daha kısadır. Bu sebepten gıda maddeleri, hastane malzemeleri, kargo fişleri gibi hızlı işlem görülen ve kozmetik gibi sürekli bir döngü içerisinde tüketim yapılan alanlar içerisinde kullanılmakta olan etiket türüdür. Ribon ihtiyacı duymadan ısı yardımı ile baskı yapılması sebebi ile düşük maliyetli olduğunu göstermekte ve gün geçtikçe kullanım alanlarını pratik ve uygun fiyat garantisi altında arttırmaktadır.