Bartın Gezilecek Görülecek Yerler

Ülkemiz coğrafi konumu ve doğal zenginlikleriyle her bölgesinde görmeye değer özellikler barındırıyor. Kimi zaman dünyanın en güzel günbatımını izlerken; kimi zamanda sizi sıcacık saran denize girip eğlenebiliyorsunuz. Tarih kokan alanları, geleneksel evleri, kendine has doğasıyla Türküye, her şehrinde, hatta her ilçesinde oraya özel bir güzellik barındırıyor. Bu güzelliklere özel turlar sayesinde ulaşabildiğiniz gibi toplu taşımayla ya da kendi aracınızla ulaşmanız da mümkün. Ancak özellikle turla değil de kendi imkanlarıyla gezenler için en önemli konu, gidecekleri yere varmadan önce oranın gezilecek, görülecek yerlerini öğrenmek ve buna göre bir rota çizmek. Aksi takdirde bilinçsizce ve araştırılmadan yapılan bir gezi, para ve zaman kaybından başka bir işe yaramayacaktır.

Ülkemizi gezerek tanımak isteyen hem yerli hem de yabancı turistler, kimi zaman büyük kafa karışıklıkları ve kararsızlıklar yaşayabiliyorlar. Bunun nedeni ise yüzlerce görülmeye değer alandan hangisine gidileceğine karar verememek. Doğusundan batısına her yeri cennet gibi olan Türkiye’de isterseniz doğuya gidip hem derin bir tarihe tanıklık edebilir hem de hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar güzel bir yemek kültürüyle karşılaşabilirsiniz. Benzer şekilde İç Anadolu’da yine eşsiz bir tarih, doğal oluşumlar ve yemek kültürü aklınızı başınızdan alacaktır. Akdeniz ise deniz, kum ve güneş üçlüsünün kalbi olması nedeniyle özel bir yere sahiptir. Aynı şekilde Ege hem milattan öncesine uzanan tarihi, hem de deniz turizmiyle insanı kendine çeken birçok özelliğe sahiptir. Ancak Karadeniz, belki de tüm diğer bölgelerde rastlanan güzelliklerin hemen hemen hepsine sahip.

Karadeniz Bölgesi dendiğinde akla ilk olarak doğal güzellik ve temiz hava geliyor. Yemyeşil doğasıyla Karadeniz, ziyaretçilerine hem bedenen hem de zihnen yenilenme fırsatı sunuyor. Saf oksijenle beraber alabildiğine uzanan yeşili izlemek dahi insanı gençleştirip daha huzurlu hale getirebiliyor. Sadece bu güzel doğası için bile Karadeniz’e gitmeye ve gezmeye değer. Bunun yanı sıra yaz aylarında birbirinden güzel plajlarıyla Karadeniz, tertemiz denizi ve kumuyla size oldukça güzel bir yaz tatili sunuyor. Misafirperver Karadeniz insanı da kültürü ve hoşgörüsüyle bölgeyi cezbedici hale getiriyor.

Karadeniz Bölgesi’ndeki hemen hemen her şehir, görmeye değer birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Giresun’dan Samsun’a, Ordu’dan Zonguldak’a, Artvin’den Bartın’a kadar tüm Karadeniz şehirleri ziyaretçilerine rüya gibi zamanlar sunabiliyor. Ancak Karadeniz’de bazı yerler var ki buralara saklı cennetler demek yanlış olmaz. Bu saklı cennetlerin başında da Bartın geliyor. Karadeniz dendiğinde akla ilk olarak Rize, Ordu, Giresun gibi belli başlı şehirler gelse de Bartın’ın da bu şehirlerden kalır yanı yok. Tertemiz doğası ve cennetten bir parça hissi veren manzaralarıyla Bartın, küçük bir Anadolu şehri olmaktan çok daha fazla özelliklere sahip. Şehre geldiğinizde öncelikle Bartın Çayı’nı ziyaret ederek hem zihnen hem de bedenen huzuru hissedebilirsiniz. Usul usul akan bu temiz çay, size doğru yerde olduğunuzu anlatacaktır. Bunun yanı sıra Karadeniz’in güzel yaylarından bazılarını bünyesinde barındıran Bartın’da Uluyayla, Gezen Yaylası ve Ardıç Yaylası ziyaret edilebilir. Bartın-Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı da Bartın’a gelmek için geçerli sebeplerden bir tanesi.

Bartın’ı cennete çeviren en önemli yer Amasra. Bu güzel ilçe, bir gezide aranan her türlü özelliği bünyesinde barındırması sayesinde sadece şehirde değil tüm Karadeniz’de öne çıkıyor. Amasra’da ilk görülmesi gereken yer Boztepe’dir. Harika manzarasıyla Boztepe insanı hem hüzünlendirip hem de zihnen rahatlatma özelliğine sahiptir. İkinci olarak Ağlayan Ağaç görülmeli ve eşsiz Karadeniz manzarasına buradan bakılmalıdır. Bölgedeki doğal güzelliklerden bir tanesi de Delikli Şili’dir. Kayanın ortasına açılmış delikle ilgi çeken bu alan gerçekten görülmeye değerdir. Bir diğer doğal güzellik olan Gürcüoluk mağarası ise hem iç hem de dış kısmıyla ilgi çekmektedir. Bunların dışında Amasra Kalesi, Fatih Camii, Edhem Ağa Konağı, Küçük Kilise ve Kemere Köprüsü şehrin önemli mimari güzellikleridir. Aynı zamanda Amasra Galla Pazarı’nda alışveriş yapabilir; Kapısuyu ve İnkumu plajlarında Karadeniz eşsiz suyunda yüzme fırsatı bulabilirsiniz.