Bilecik Gezilecek Görülecek Yerler

Bilecik ili Marmara bölgesinde yer almaktadır. Nüfus: 225.381 olan şehir 11000 posta koduna sahip. İl Alan Kodu: 228 İl Plaka Kodu: 11 olan Bilecik ilinde şehir nüfusu kır nüfusundan bir hayli fazladır. Bilecik Osmanlı İmparatorluğu’nun doğdu topraklarda olduğu için çok önemli bir ilimizdir.

 

Bilecik’in Yaylaları

Kömürsu Yaylası
Kömürsu Yaylası Bozüyük ilçesine 34 km uzaklıktadır. Bu yaylada karaçam, köknar, kayın, ardıç ve çeşitli çiçeklerde bulunmaktadır. 90 hektar alana sahipti yüksekliği ise 1700 metredir.

Çiçekli Yayla
Bozüyük ilçesinden 37 km uzaklıktadır. Tertemiz havası, cıvıl cıvıl kuş sesleri, bitki dokusu ile tam bir doğa yürüyüşü yapılacak yerdir. Gitmezseniz olmaz.

Sofular Yaylası
Bilecik merkeze 30 km uzaklıkta bulunur. Üzeri çam ve köknar ağaçları ile kaplıdır. Yüksekliği ortalama 1600 metredir. Kamp yapmak için uygundur.

Uzunçam Yaylası
Bilecik’in Pazaryeri ilçesine 14 km uzaklıktadır.
Bilecik’te Bulunan Anıtlar

Metristepe Anıtı
Bilecik’in Bozüyük ilçesindedir. Kurtuluş Savaşının bir simgesidir. İnönü Savaşlarının kazanıldığı yerdedir.

Türk Büyükleri Platformu
Tarihte devlet kuran bir çok Türk Büyüğünün büstleri yer alır. Söğüt ilçesinde bulunur.

 

Bilecik Kaleleri

Saat Kulesi
Bilecik il merkezinde bulunur. Şehre hakim bir yamaç üzerinde inşa edilmiştir, dört cepheli ve saat göstergeli bir kule olup Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır.

Belekoma Kalesi
Hamsu Çayının kenarında sivri bir tepe üzerindedir. Bu kale Bizanslılar tarafından Orta Çağ’da yaptırılmıştır.

Bilecik Han ve Kervansarayları

Mehmet Paşa Kervansarayı
Adapazarı karayolu üzerinde Vezirhan Beldesinde bulunmaktadır. Bir Sadrazam tarafından yaptırılmıştır. 17. yüzyılda yapılmış, 1915’ten sonra çatısı çökmüştür. Günümüzde dört duvarı kalmıştır.

Taşhan
Gölpazarı İlçe merkezindeki Mihalbey tarafından yaptırılan han, Osmanlı Mimarisinin yapısal özelliklerini taşır.

Bilecik’te Bulunan Türbeler

Şeyh Edebalı Türbesi
Osman Gazi’nin kayın babası ve aynı zamanda hocası olan Şeyh Edebali; hadis, tefsir ve İslam hukukunda uzmanlaşmış bir Ahi şeyhidir. Osmanlının kuruluş dönemlerinde yaşmış olan Şeyh Edebali Kırşehir doğumludur. İlk eğitimine doğduğu yerde başlamış ve Şam’da eğitimine devam etmiştir. Şeyh Edebali Türbesi çok mütevazı bir mimari yapıya sahip. Kızı ve eşinin sandukaları da türbenin içinde. Bilecik geziniz sırasında Ertuğrul Gazi Türbe’sini ve Dursun Fakih Türbe’sini de ziyaret etmeden dönmeyin.

Atatürk Köşkü
Bozüyük İlçesine 25 km. uzaklıkta, orman içinde güzel bir yerdir. Gezmeden dönmeyiniz.

Kınık Şelalesi
Kınık Şelalesini görmeden gitmeyin. Doğayı ve suyu seviyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi burası. Size huzur, mutluluk verecek cinsten. Kınık Şelalesi Kınık köyünde yer alıyor. Bilecik il merkezine 25 km uzaklıkta bulunuyor. Bilecik’te ne zaman dinlenmek, huzur bulmak, yürüyüş yapmak, ayaklarınızı suya sokmak ya da piknik yapmak isterseniz kesinlikle buraya gelin.

 

Bilecik’te Yemeniz Gereken En Leziz Yemekler

 

Dağ Eriği Ekşili Kesmeli Çorba
Mis gibi tereyağında ince ince doğranmış soğanlar pembeleşinceye kadar kızartılır. Önce et suyu, sonra ise mercimek ilave edilir ve iyice kaynatılır. Mercimekler pişince erişte ilave edilir. Ayrı bir tavada taze sarımsak, salça, kimyon, karabiber, nane, tereyağ ile iyice kavrulur. Pişmiş olan çorbaya hazırlanan bu mükemmel sos ilave edilir. Servis tabağına özel hazırlanmış dağ eriği ve kızılcık konulur ve yanına bu güzel çorbadan konularak servis edilir.

Bıldırcın Kebabı
Tam yenecek kıvama gelen bıldırcınlar seçilir ve tüyleri yolunduktan sonra güzelce tütsülenir. İyice yıkanır ardından süzülür. Üzerine sarımsak, karabiber ve tuz eklenerek terbiye edilir. Güvece halka şeklinde patatesler, domatesler ve biberler ardından bıldırcın konularak odun ateşinde pişmeye bırakılır. Piştikten sonra bakır bir tabakta özenle servis edilir.

Büzme Tatlısı
Özel bir hamurdan yapılan Büzme Tatlısı şerbetli tatlı severler için güzel bir alternatif olacaktır. İçinde harika bir ceviz rüyası vardır. Bu tatlıyı yerken parmaklarınızı yiyebilirsiniz dikkat edin.